Vyberte stranu

Sedela som v práci na recepcii a čakala som ju. Novú klientku, ktorá sa prihlásila cez email na osobný tréning somnou v čase, keď som ešte pracovala v jednom dámskom fitness centre ako osobný tréner. Otvorili sa dvere a dovnútra vošla drobná dáma. Koľko mala rokov som netušila, zistila som to až pri vypĺňaní osobného dotazníka.

,,Dobrý deň, volám sa Katka a mám tu dohodnutý osobný tréning a konzultáciu” – povedala s úsmevom na tvári a oči sa jej leskli z radosti. Pozrela som sa na ňu a opätovala jej úsmev. ,,Nech sa páči, tu si sadnite a položím vám zopár otázok…” – povedala som jej a pocítila som nadšenie, že aj dáma v jej veku príde do posiľňovne, aby sa mohla cítiť lepšie.

Po prvom tréningu som zistila, že má vyše 80 rokov. Počas cvičenia som jej kládla rôzne otázky a dovolila som si spýtať sa jej, čo je jej tajomstvom pre takú radosť zo života aj v takom pokročilejšom veku. Odpovedala mi:

,,Nikdy som neprestala žiť, pracovať, zabávať sa a študovať! Keď človek prestane vstrebávať nové informácie, mozog mu zdegeneruje!” Povolaním bola učiteľka, viem, že vravela pravdu. Jej oči boli veľmi živé a vyžarovala z nich bistrosť, ale aj jemné šibalstvo.

Navždy sa mi tieto slová zapísali do mysle a aj do srdca. A nie raz som si na ne a na pani Katku spomenula. Ľudia ako ona sú pre mňa veľkou inšpiráciou, aby som svoj život žila naplno bez ohľadu na vek a okolnosti. A tak som sa čoraz viac a viac ponárala do sebarozvoja a holistického prístupu k životu.

Kódy pre lepší život – séria článkov, ktorá ťa možno inšpiruje k lepšiemu životu

Kódy pre život sa od dnes stávajú takým mojim malým projektom. Baví ma iných inšpirovať k lepšiemu a zdravšiemu životu. Je to mojim poslaním celý život a robila som ho odjakživa. Preto som sa hneď po škole zamestnala vo fitness centre, kde som sa svojmu snu mohla naplno venovať.

Dnes sa však moje pôsobenie rozšírilo aj o písanie blogu, kde s vami s radosťou a nadšením zdieľam svoje životné skúsenosti.

Mozog je orgán, ktorý je tvarovateľný. Táto informácia mi celkom zmenila pohľad na našu myseľ a jej fungovanie. Uvedomila som si, že nič nie je nemenné a ani naša osobnosť. Môžeme svoju osobnosť formovať tak, ako si prajeme a aj svoje nazeranie na seba, či na život.

Postupne som sa začala venovať ,,sebazdokonaľovaniu”, aj cez rôzne metódy, ktoré učia ako si preprogramovať myseľ. Keď som o preprogramovaní sa počula prvý krát, nemala som ani najmenišu pochybnosť, žeby to nefungovalo. Akosi som hneď vytušila, že je to niečo, čo je mojej duši známe.

Postupne som si vyvíjala vlastné metódy práce s mysľou a s premenou svojej osobnosti. Cítila som a stále cítim, že ma k tomu vedie niečo, čo ma presahuje a stalo sa to nie len mojim životným štýlom, ale aj prácou, kde môžem druhým pomáhať tak, ako sebe. Všetko čo posúvam v živote ďalej je niečo, čo som sama na sebe odskúšala.

Mozog

Mozog je úžasný orgán. Je niečím tajuplným a neprebádaným. Využívame jeho kapacitu plus-mínus len na päť percent. Zvyšná časť mozgu je zatiaľ záhadou. Postupne sa však zisťuje, ako sa dá mozog rôzne tvarovať a to vďaka neurónovej siete, z ktorej je zložený.

Táto sieť je tvárna a vyzerá ako vesmír. To istotne nebude náhoda. Neurón alebo nervová bunka je bunka, ktorá je najvýznamnejším stavebným a funkčným prvkom nervového tkaniva. Na rozdiel od ostatných buniek v tele prežíva väčšina neurónov počas celého ľudského života.

Všetky činnosti, ktoré v živote dookola opakujeme sa stanú počase zautomatizované a pri ich vykonávaní ani nemusíme nad nimi premýšľať. To je naprosto úžasné. Neuróny opakovanou činnosťou medzi sebou nadviažu veľmi silné spojenie. Ak však v živote zažívame málo nových vecí, zážitkov a impulzov, mozog sa prestáva ďalej rozvíjať. Preto sa stalo pre mňa neustále štúdium a čítanie nástrojom, s ktorým neustále rozvíjam svoj mozog.

Prečo je to dôležité?

Aby sa v mozgu vytvárali nové neurónové spojenia a zvyšovala sa kapacita mozgu. Vďaka tomu sme schopní vidieť v živote veci z viacerých uhľov pohľadov a keď čelíme nejakej náročnej situácii, vieme rýchlejše násjť vhodné riešenia. S trénovaným mozgom sa môžeme ľahšie pohybovať životom a všetko čo prichádza riešiť efektívnejšie.

A ďaľšia úťasná vec je – že keď máme mozog trénovaný na flexibilitu, dokážeme v živote nachádzať stále nové a nové impulzy a cesty, kde môžeme zbierať nové skúsenosti a rýchlejšie sa rozvíjať.

Vitalita a radosť zo života

Keď som sledovala Katku pri našich tréningoch, uvedomila som si, že z nej stále vyžaruje radosť zo života a chuť sa rozvíjať. Vďaka práci učiteľky mala mozog vycvičený na neustále študovanie a rozvjíjanie sa. Sama na sebe vnímam, ako mi vďaka neustálemu štúdiu a sebarozvoju prichádza nová a nová chuť do života.

Samozrejme je to aj vďaka tomu, že si spracuvávam všetko, čo potrebuje byť vo mne preliečené, aby som zo svojho života odstránila všetkú záťaž. Ale vďaka schopnosti sa neustále učiť, môžem aj vidieť svoj život a konanie z rôznych uhľov pohľadov a viem rýchlo vyhodnotiť, čo by bolo v danej situácii vhodné urobiť.

Po tom obrovskom množstve kníh, ktoré som za celý život prelúskala, naučila som spájať si v živote rôzne súvislosti a vďaka tomu sa môžem neustále efektívne zdokonaľovať a meniť svoj život k lepšiemu a radostnejšiemu. Bez batohu emočnej ťažoby z minulosti sa predsalen kráča ľahšie. Keď sa nám darí minulosť liečiť, život sa stáva naozaj omnoho radostnejším zážitkom.

Ako svoj mozog podporovať?

Tu vám rozpíšem zopár bodov, ktoré pomáhajú mne:

  • zdravou stravou
  • neustálym učením sa
  • chodením na nové miesta
  • zmena trasy cesty, aj keď idem domov
  • dostatok spánku
  • veľa tekutín (hlavne čistej vody)
  • meditáciou a vizulaizačnými cvičeniami
  • sledovaním ľudí, ktorí ma išpirujú
  • turistikou a časom stráveným v prírode
  • športom a zdravým pohybom

Ahoj, moje meno je Andy. Som inšpirátorka, holistická poradkyňa, športová trénerka, umelkyňa a blogerka. Táto web stránka slúži na účely informatívneho charakteru. Sú to hlavne moje poznatky a nemusia s tebou rezonovať. To je však v poriadku, pretože každý máme inú životnú cestu a presvedčenia.

Mojim poslaním je pomáhať ľuďom nájsť v živote rovnováhu a upraviť životný štýl tak, aby mohli naplno prejaviť svoj potenciál a zažívať tak vyššiu kvalitu života. Tejto práci sa venujem od roku 2009 a postupne sa neustále vyvíja, pretože učenie sa je nekonečný proces.

Ďakujem že si tu a teším sa na prípadnú spoluprácu 🙂

Share This