Vyberte stranu

Bolo to minulý rok (2022), keď sa mi začal viac a viac zvedomovať program, ktorý je na mieste kde žijem, veľmi hlboko vrytý do ovzdušia. Tým programom je – snaha neustále tlačiť rieku, ktorá má tiecť sama. Je to neustály tlak na výkon a snaha byť neustále v rovnakom rozpoložení. Vôbec som nerešpektovala cykly života.

Bola som zvyknutá na to, očakávať od seba veľmi veľa a nevedela som to dlho zastaviť. Netušila som, že je to často aj z toho, že som sa snažila niekomu podvedome zavďačiť, zapáčiť, alebo tam bol strach z neprijatia. Vyrastala som v prostredí, kde bolo málo času na zábavu a oslavu života. Mali sme doma vždy veľmi veľa práce – vyrastala som na mini farme.

Keď som prišla zo školy, musela som ísť ihneď pracovať na záhradu, alebo obriadiť zvieratá. Neexistovalo tam nič také, ako je prihliadanie na aktuálne pocity a rozpoloženia. Proste som vyrástla v programe – ,,musíš”. Aj keby ,,traktory padali”. Niet divu, že moja sangvinistická blíženecká povaha v takomto prostredí dlho trpela.

A ani som si nestihla všimnúť, že som do programu ,,musíš” spadla tak, až ma musel jedného dňa zastaviť život…

Život má svoje fázy

Dnes už viem, že žijeme v cyklyckom svete – v cyklyckom vesmíre a nikdy nezostane nič rovnaké. Každý rok je iný, každý mesiac je iný, každý deň je iný.

Cykly života sú rôzne – detstvo, dospievanie, puberta, mladosť, zrelý stredný vek, starší vek, staroba. Ale cykly života sú aj iné a môžeme ich vnímať v každodennom živote. Nie len žena žije cyklycký život, ale i muž, i každé dieťa. Už len keď sa prozrieme do prírody, môžeme vnímať obrovskú cyklylčnosť.

Máme to rôzne ročné obdobia a môžeme vnímať ich posolstvo nie len vizuálne, ale aj pocitovo. V každom ročnom období prebiehajú iné deje. Na Jar všetko pučí a farby zalejú celú prírodu. Tieto farby sú znakom plodnosti, pretože pútajú hmyz, aby zbieral peľ a opeľoval všetky kvety a stromy.

V lete mnoho plodov zreje a tráva je už vysoká, aby sa v nej mohla skryť mladá zver a hrať sa. Leto je o ľahkosti, radosti a hravosti. Túto energiu nám prináša slniečko. Na jeseň všetko zreje a zbierame plody z predošlého obdobia. A nie len fyzické, ale aj plody našich činov.

Postupne prechádzame do zimy a sťahujeme sa nie len do našich príbytkov, ale aj do nášho vnútra, kde často nastáva v zimnom období malá smrť a my sa môžeme stretnúť so sebou a so svojim podvedomím, či skutočnými pocitmi.

Cykly života v nás

Postupom času som začala vnímať, že i ja mám svoje cykly ako príroda. A teraz nemám na mysli tie ,,ženské cykly”, ale cykly, kedy je môj duch v dynamickej fáze a kedy je v pasívnej.

Celý život som sa však násilne tlačila do toho, aby som v sebe udržala dynamickú fázu a nechcela som sa jej vzdať, keď ju vystriedala tá pasívna fáza, kedy som sa mala viac stiahnuť do seba, odpočívať a riešiť svoje vnútro.

Takto sa mi postupne rozvinula mierna depresia, pretože môj duch sa ma už skutočne snažil zastaviť a prinútiť ma, aby som začala viac vnímať svoj vnútorný svet, ako ten vonkajší. A tak som po dlhých rokov nútenia sa, skončila doma na lôžku a liečila som sa zo silného zápalu v tele a z depresie.

Napokon som sa ocitla vo veľmi, skutočne veľmi dlhej pasívnej fáze. Vesmír má svoje zákonitosti a keď ich ignorujeme, nemôžeme sa čudovať, ak spadneme v živote na kolená. A tak to bolo aj somnou.

Pasívna fáza trvala vyslovene roky. Miska váh sa potrebovala vychýliť do opačnej strany, aby som sa tam niečo naučila. Odrazu bol pre mňa problém aj cvičiť doma na karimatke, predtým som roky zdvíhala v posiľňovni obrie váhy. Moja duša si proste zmyslela, že si berie ,,dovolenku”.

Samozrejme že viem, že ja som tá ,,duša”, ktorá má toto telo 😀 Ale rada používam ten výraz – ,,moja duša”. Znie to tak jemne poeticky 😀

Tomuto duševnému vyhoreniu predchádzalo niekoľko hospitalizácií v nemocnici a rôzne záhadné ochorenia. Neboli len z prehnaného fyzického stresu / ten je často z toho, keď svoje telo neúmerne preťažujeme nie len cvičením, ale aj prílišnou prácou/, ale aj zo psychického.

Human Design

Až po rokoch bádania, čo sa mi to vlastne deje, prišiel mi do cesty takzvaný HUMAN DESIGN. To je úžasná vec! Taký krásny návod na život. A vďaka nemu som prišla na to, že nemám žiadnu mánio-depresiu (čo je mimochodom často nesprávna diagnóza). Zistila som, že som ,,manifestor” a žijem v akýchsi cykloch – vlnkách, ktoré sa mám naučiť rešpektovať.

Akosi som to už aj podvedome vnímala, že mám dve životné obdobia, ktoré sa presne na mesiac a na deň v roku spúšťajú a menia sa. Začala som vnímať obodbie ticha, pokoja a stiahnutia sa z bežného sveta a potom obdobie, kedy som z tejto ulity vyliezala a svoje poklady, ktoré som objavila, mohla zdieľať so svetom.

Zistila som však, že takéto cykly máme všetci, niekto intenzívnejšie a niekto menej. Ale je to prirodzený vesmírny princíp, pretože vo vesmíre je všetko cyklycké.

My ľudia sme však také prazvláštne stvorenia, že radi ideme hlavou proti múru a potom sa zúfalo čudujeme následkom vlastného konania. A tak si mnoho krát vyrobíme nejaké ochorenie (nie len fyzické), alebo nejaký úraz. Tieto veci slúžia potom na to, aby nás zastavili a my sme si nie len oddýchli, ale prestali sa neustále niečim zahlcovať a začali samých seba skutočne vnímať.

Vnímanie sa

Pred pár mesiacmi sa mi do rúk dostala kniha Dar Ducha od spisovateľa Prentice Mulforda. Moja starká jeho knihy zbierala a ja som si v nich čitala už ako 9 ročná. Tak som si zaobstarala všetky vydania a mám pocit, akoby som znovu objavila Ameriku. Toľko múdrosti sa v nich nachádza!

Prvá mi prišla do rúk minulý rok (December 2022), kedy som zažila jeden z najhlbších ponorov do seba a svojej duše. Bol to skutočne náročný mesiac. A v jednej z jeho kníh som natrafila na kapitolu, kde píše o cykloch života a ja som sa práve nachádzala v pasívnom cykle.

Mala som nutkanie s ním bojovať. Ale to len spočiatku. Potom som sa úplne pustila, vysadila zo stravy všetok cukor a kofeín, aby som mala intenzívnejšie spojenie sa s duchovným svetom a so svojim pocitmi a proces sa rozbehol.

Prentice často píše o tom, ako správne hospodáriť so životnou energiou a ako zo svojho života vyťažiť maximum a to v plnom fyzickom a psychyckom zdraví.

Zistila som, na čo v mojom živote slúžia tie pasívne obdobia, keď sa vo mne zníži element ohňa a príde element vody a vzduchu. Aby som si prečistila emócie, pozrela sa na to, kde som ešte príliš v egu (pozor – ego je pre nás veľmi dôležté!) a kde sa nechcem pustiť starého spôsobu života.

A hlavne – aby som prešla procesom smrti a znovuzrodenia. V tomto období si ma často volá aj medicína zvaná KAMBO, o ktorej píšem v tomto článku: https://zivyzivot.sk/skusenost-s-kambo/

Takéto obdobia u mňa prichádzajú tri krát do roka, ale vždy v inej kvalite a intenzite. Nie som však jediná, myslím si, že si niečim takýmto prechádzame všetci. Ale čo vyťažíme z obdobia, kedy by sme mali byť viac samy so sebou, je len a len na nás. Záleží, či vieme to staré a nefunkčné púšťať, alebo sa starých vzorcov a návykov držíme ako kliešť.

Cykly života a zdravie

Postupne som zistila, že čím viac som začala rešpektvať tieto cykly, moje psychické a fyzické zdravie sa zlepšili. Keď som cítila vyčerpanie, prestala som sa nalievať kofeínom, ale šla som si radšej ľahnúť. Telo a myseľ sa začali tak regenerovať, že keď prišla dynamická fáza, nestačila som sa čudovať, kde sa berie toľká energia! 😀

A tak tvorím len vtedy, keď cítim vlnu inšpirácie, ktorá sa však už vo mne drží stabilnejšie a dlhodobejšie, pretože neplytvám životnou energiou. Vyslovene cítim, kedy si mám ísť ľahnúť a spať a kedy si môžem dopriať aj intenzívnejší tréning s činkami. Vnímam kedy čo moje telo potrebuje, čo moja duša potrebuje a zisťujem, že čoraz viac a viac tečiem s vesmírnym prúdom a všetko sa akosi viac darí.

Je to skutočne tak, že všetko sa deje samé, len je potrebné tomu nechať priestor. Konať len vtedy, keď príde silný impulz a takisto aj oddychovať a robiť všetko ostatné. Je často zbytočné veci tlačiť hlavou a znásiľňovať sa, liať do seba litre kávy, aby sme sa udržali ,,v prúde” a potláčali prirodzené bytie.

A tak sa stali pre mňa cykly života príjemným dobrodružstvom, cez ktoré sa môžem spoznávať a žiť kvalitnejší život 🙂

Ahoj, moje meno je Andy. Som inšpirátorka, holistická poradkyňa, športová trénerka, umelkyňa a blogerka. Táto web stránka slúži na účely informatívneho charakteru. Sú to hlavne moje poznatky a nemusia s tebou rezonovať. To je však v poriadku, pretože každý máme inú životnú cestu a presvedčenia.

Mojim poslaním je pomáhať ľuďom nájsť v živote rovnováhu a upraviť životný štýl tak, aby mohli naplno prejaviť svoj potenciál a zažívať tak vyššiu kvalitu života. Tejto práci sa venujem od roku 2009 a postupne sa neustále vyvíja, pretože učenie sa je nekonečný proces.

Ďakujem že si tu a teším sa na prípadnú spoluprácu 🙂

Share This