Vyberte stranu

Otvorené srdce…čo to je?

V minulosti, keď sa ku mne tento pojem dostal, nerozumela som mu tak, ako mu rozumiem dnes. Myslela som si, že otvorené srdce súvisí s láskou k mužovi, alebo som mala strach ho otvárať. Myslela som si, že je to nebezpečné. Dnes viem, že som sa veľmi mýlila. Držali ma v tom omyle moje zranenia z minulosti.

Otvorené srdce je to najlepšie, čo môžeme pre seba a pre svoj život urobiť. Dnes už aj veda vie, že naše srdce, je náš druhý mozog. ,,Druhý mozog?” – možno sa pýtate prekvapene. Okolo nášho srdca sa vyvinuli presne také isté neuronové siete ako v našom mozgu. To znamená, že dokážeme ,,myslieť” aj srdcom. To mi príde naprosto úžasné!

Dnes viem, že je to pravda. A žijem to na vlastnej koži. Pre kvalitný a úspešný život je dôležité udržiavať koherenciu medzi mozgom a srdcom. Mnoho ľudí si môže myslieť, že srdce je len o citoch. Srdce však má svoju múdrosť, ktorá sa prejavuje cez pocity, nie len city.

Pocity a city

Mať pocity a city je rozdiel. City k niekomu, alebo niečomu prechovávame. Pocity sú však náš vnútorný kompas, naša vnútorná múdrosť. Môj život sa diametrálne zmenil, keď som začala nasledovať svoju vnútornú múdrosť. Odrazu sa všetko začalo preskladávať na novo, celá moja realita. A začal sa diať zázrak za zázrakom.

Ako mať otvorené srdce?

Začať dôverovať v to, že otvárať svoje srdce je bezpečné. Ba priam až život zachraňujúce. Pretože ak ho nemáme otvorené, môže sa diať to, že v živote nie sme dostatočne v kontakte samy so sebou a tým pádom sa nedokážeme skutočne vnímať.

Nie sme v kontakte so svojimi skutočnými pocitmi a s dušou. Potom môžeme robiť nesprávne rozhodnutia, ktoré nám môžu prinášať ,,točenie sa v kruhu”.

Otvorené srdce nás prepája so sebou tak, že sa potom postupne vymaníme zo zacyklenosti a začíname žiť skutočný život, viac v súlade so sebou a so svojimi skutočnými potrebami. Takto sa postupne rozvinie aj dar intuície.

A čo pre mňa teda znamená – mať otvorené srdce? Mať uzdravené zranenia z minulosti. Často práve neuzdravené zranenia spôsobujú uzavretie srdca, nedôveru v život a môže to do života prinášať veľa nelásky a aj voči sebe samým.

Život je ako cibuľa

Postupne, ako som si uzdravovala svoje zranenia, uvedomila som si, že život je ako cibuľa. Každé zranenie je ako jedna vsrtva cibuľky. Po každom uzdravenom zranení sa jedna vrstva z tejto cibuľky zošúpe a dostávame sa postupne až k nášmu jadru. Rôzne filozofie a náboženstvá hovoria, že v strede tej cibuľky už len čistá láska.

Dnes tomu verím. Pretože to žijem a ako zo seba zvliekam tie rôzne vrstvy, pociťujem skutočne väčšiu a väčšiu lásku. Hlavne sama k sebe a tým pádom dokážem milovať viac aj svet. Pretože vďaka narastajúcej láske k sebe, si dokážem lepšie nastavovať aj zdravé hranice a tým padom si viac dôverovať. To postupne ústi k tomu, že nedovoľujem iným voči mne robiť veci, ktoré by ma extrémne zraňovali.

Život je neustále učenie sa

V živote je prirodzené, že sa potýkame s rôznymi výzvami a situáciami, ale môže už byť vybudovaný mechanizmus na ich zvládanie. Napríklad cez hlbšie pochopenie, čo nám tá sitácia prináša do života, aké posolstvo o nás. Alebo nás má posunúť na inú koľaj, zmeniť naše smerovanie.

Mne osobne pomáha pracovať s odpustením, práca s emóciami (aj si ich zdravo dovoliť prejaviť) a učenie sa otvorene komunikovať. Myslím si, že veľa problémov v našich životoch tkvie práve v nezvládnutej komunikácií a neschopnosti sa otvorene rozprávať o svojich pocitoch. A niekedy možno aj v neschopnosti sa vedieť ospravedlniť, či ospravedlnenie vedieť prijať.

Otvorené srdce – mapa na život

Otvorené srdce sa pre mňa stalo mojim prievodcom životom. Ukazuje mi neustále pravdu o mne samej. Ukazuje mi, čo sú moje skutočné potreby. A ukazuje mi aj to, prečo som sem ako duša prišla a čo je mojim ,,plánom duše” a to, ako ho naplním. Otvorené srdce mi ukazuje, aké kroky majú dopad na môj život a moju budúcnosť. Učí ma aj ako milovať seba a ostatných.

Srdce ma učí, že láska je to najdôležitejšie, ale vedieť používať aj svoje ego. Ak máme v sebe priveľa zranení, ego sa môže stať tyranom. Môže nás uvrhnúť do ilúzie veľkej oddelenosti od ostatných. Jeho úloha je vo fyzickej realite nám pomôcť prežiť a nie len to, ale aj žiť šťastný život. Ak sme však príliš zranený, ego sa zväčší tak, že človek môže žiť v neustálych strachoch a obavách, pociťuje málo lásky v živote a nikomu nedôveruje.

Tam sa ego už stáva pánom, nie učiteľom a sprievodcom. Ak sa chceme teda dostať k našej osobnej mape pre náš život – môžeme skúsiť pracovať s odpustením, prepúšťaním a uzdravovaním našich dávnych zranení. Postupne sa budeme zvliekať ako cibuľa a nachádzať v jadre svoju skutočnú podstatu, svoje sutočné priania a túžby a život sa postupne začne napľňať radosťou, láskou a svetlom.

Ahoj, moje meno je Andy. Som inšpirátorka, holistická poradkyňa, športová trénerka, umelkyňa a blogerka. Táto web stránka slúži na účely informatívneho charakteru. Sú to hlavne moje poznatky a nemusia s tebou rezonovať. To je však v poriadku, pretože každý máme inú životnú cestu a presvedčenia.

Mojim poslaním je pomáhať ľuďom nájsť v živote rovnováhu a upraviť životný štýl tak, aby mohli naplno prejaviť svoj potenciál a zažívať tak vyššiu kvalitu života. Tejto práci sa venujem od roku 2009 a postupne sa neustále vyvíja, pretože učenie sa je nekonečný proces.

Ďakujem že si tu a teším sa na prípadnú spoluprácu 🙂

Share This