Vyberte stranu

Život prináša rôzne obdobia. Je cyklycký a vidíme to všade v prírode, dokonca i vo vesmíre, vďaka pohybom planét. Mojich posledných 5 rokov som strávila v niečom takom, čo sa podobalo na začarovaný kruh, kolotoč, z ktorého sa akoby nedalo vystúpiť. Až sa človeku motá hlava a stráca pevnú pôdu pod nohami.

Ako spoznať odobie, kedy nie je ešte čas, urobiť nejaké veľké rozhodnutia a kedy už áno?

Tých 5 rokov, bolo obdobím veľkej nejasnosti, vnútornej zmätenosti, straty vlastnej identity, odvahy, stability a skutočne som nedokázala nič uchopiť tak, aby som mala pocit, že toto je ono a viem presne kam smerujem. Neustále som niečo skúšala, ale nič ma dlhodobo nenadchlo tak, aby som pri tej činnosti aj zostala. V podstate som sa 5 rokov učila to, kým nie som, aby som prišla do bodu v ktorom som teraz – kde úplne presne viem, kým som a kam bude môj ďaľší život smerovať.

Všetko to začalo, keď som po 12 rokoch v športe vyhorela. Venovala som sa nie len trénerstvu, ale aj súťaženou vo fitness a bol to skutočne rýchly, naplnený a intenzívny život. Vystavala som si na tom všetko – svoju identitu, to kým som a kam chcem smerovať. Nič nebolo horšie po vyhoretí, ako strata vlastnej identity.

Prečo prichádza vyhorenie a zmena smeru?

Hlavne z dôvodu veľkej nerovnováhy. V živote sú zložky, ktoré by mali byť v absolútnej rovnováhe a nimi sú:

 • práca a čas strávený v nej
 • oddych (rovnováha medzi aktívnym a pasívnym)
 • súkromný život
 • čas na budovanie medziľudských vzťahov
 • čas len pre seba osamote
 • staranie sa o seba po každej stránke (výživa, spánok, cvičenie, vzhľad…)
 • objavovanie nových miest, dobrodružstvo, spontánnosť

Toto sú aspoň zložky života, ktorým som sa postupne po vyhorení začala viac venovať. Ono je občas problém si ustriehnuť rovnováhu, ak je práca nie len prácou, ale i koníčkom, ako to bolo roky u mňa a stále je. Príliš mnoho času som trávila v práci a neuvedomovala som si, že som nemala čas na pasívny oddych, vyčistenie si hlavy a tým pádom som nemala šancu vnímať to, čo nerobím v živote dobre. Mnoho vecí mi unikalo.

Preto to život zariadil tak, že som nie len vyhorela, ale naraz ma zaplavilo toľko zdravotných problémov, že som nebola schopná pracovať nejaký čas a zostala som na lôžku. Počas tohto obdobia, ktoré začalo zápalom tráviaceho traktu, pečene, žalúdka a močových ciest a vyústilo v depresiu, mala som možnosť len stišovať sa, tráviť čas sama so sebou a v tom tichu sa začalo veľké upratovanie mojej duše.

Tak to už býva, že keď ignorujeme malé signály, ktoré život vysiela kým je ešte čas veci prehodnotiť (menšie zdravotné potiaže, nefungujúce medziľudské vzťahy, večne sťažujúci sa partner, menšie straty a nehody…), tak potom často život pritvrdí, ako to bolo i v mojom prípade. Nie je nič nové, že ľudia často po úrazoch, nehodách, ťažkých ochoreniach, rozpadoch vzťahov, robia tie najväčšie životné zmeny a kroky.

To vyhoretie a choroby bola prvá veľká výhybka, ktorú mi život nahodil. Bolo pre mňa naozaj ťažké prijať fakt, že tak, ako som žila do toho bodu, to už ďalej nepôjde a musím sa zmeniť. Nie iných, ale seba samú a tak som začala postupne objavovať svoje vnútro, svoje hlbšie svety, potlačené emócie a traumy a začala som s tým všetkým pracovať, čo občas naozaj nebolo jednoduché.

Nový štart do života

Ten päťročný proces tu nebudem do detailov opisovať, na to poslúži kniha, na ktorej pracujem. Tento rok bol však opäť zlomový (2022). Postupne som začala vnímať, že to päťročné očistné a zmätené obdobie začína odchádzať. Celé moje vnútro akosi začalo kričať a cítila som v sebe ohromný tlak. Cítila som sa totiž presne tak, akoby moje staré ja a môj starý život, bola nejaká kukla, ktorá ma dusí a ja sa z nej musím okamžite dostať von!

Niečo ma zvieralo a ja som začala mať chuť hľadať spôsoby, ako zmeniť svoj život. Avšak nebolo to nič násilné, ale cítila som, že idem spolu s nejakou vlnou a čoraz viac a viac som dôverovala procesu, životu, Bohu, že idem správne. Tento rok mi priniesol obrovské pochopenie v tom, že všetko má skutočne svoj čas a absolútne nič sa nedá urýchliť a aj čas zvlečenia kukly a roztiahnutie krídel prichádza presne v pravý čas.

Život s nami neustále komunikuje a stačí si začať všímať znamenia. Svoje spojenie s niečim ,,Vyšším” nachádzam prostredníctvom motlidby. V každej motlidbe som nie len prosila za uzdravenie, ale hlavne ďakovala za uzdravovanie mojej bytosti na všetkých úrovniach. Vďaka tomu som bola shopná viac vnímať všetky signály a znamenia, ktoré mi život čoraz viac a viac posiela do cesty, aby som vedela, kadiaľ mám ísť.

A tak sa mi postupne dostávali do rúk články o zdraví, o správnej strave, o rôznych metódach práce s mysľou a dušou. Najväčší životný posun som zaznamenala tento rok a to po absolútnej zmene stravovacích návykov. Pochopila som, že to bolo v mojom živote kľúčové a od stravy sa odvíjalo v mojom živote úplne všetko! O svojej strave a svojej práci sa dozviete viac na mojom druhom webe www.holisticrea.sk .

Táto strava otvorila môj potenciál takým spôsobom, o akom sa mi ani nesnívalo, ale vo svojom vnútri som podvedome cítila, že príde deň, keď sa mi opäť navráti vnútorná sila a zároveň aj tá fyzická. Počas leta tohto roku som začala vnímať, že sa blíži to vyliahnutie a stále viac a viac som cítila, ako ma to všetko staré v mojom živote neuveriteľne zväzuje. Avšak chvíľami ma zalievala netrpezlivosť, pretože som to chcela urýchliť, ako som to mala často vo zvyku. Ale uvedomila som si, že tlačenie na pílu nič nevyrieši a ja sa musím naučiť viac dôverovať v život a vedieť sa viac odovzdať a dokázať byť vo ,,flow”.

Ako spoznáš, že sa už rodí tvoje nové ja a čoskoro sa vyjasní životná cesta?

 • vnútorný nepokoj a tlak, akoby si chcel/a vyliezť zo svojej ,,koži”
 • zo života ti začnú odchádzať ľudia – akoby ste odrazu strácali spoločnú reč
 • máš chuť skúšať nové veci a máš v tom odrazu viac odvahy
 • začínajú ťa zaujímať nové veci
 • postupne do života začínajú prichádzať nový ľudia
 • menia sa tvoje chute a preferované potraviny
 • máš chuť vyhľadávať nové miesta a situácie
 • cítiš príval energie a más lepšiu náladu
 • alebo aj naopak, máš často zlú náladu, lebo ťa už nebaví starý spôsob života
 • máš chuť hltať informácie, ktoré súvisia, alebo budú súvisieť s tvojou novou cestou

A toto je len zopár bodov, ktoré som pri svojom znovuzrodení zachytila ja. Ty to môžeš mať samozrejme inak, alebo aj celkom identicky. Čo však môžem v tomto procese skutočne poradiť je to – nasledovať svoje vnútroné impulzy, bez posudzovania a bez zbytočného nátlaku na seba, na svoje okolie, alebo na čokoľvek iné.

Čo bolo taktiež jedným z veľkých bodov, vďaka korým som vedela, že teraz je to ono a niečo som opäť poriadne uchopila – bol návrat zdravého sebavedomia a pevnosti v tom, čo robím. Zistila som, že keď niečo nie je pre ma to pravé, chýba mi v tom presvedčenie, ktoré je ako vnútorná pevnosť, ktorá dodáva odvahu a sebavedomie. Ak totiž niečo robiš bez tohto pocitu a nastavenia, je to často len ako naháňanie poletujúcich listov vo vetre a neprináša to ani radosť, ani financie a ani stabilitu.

Všetko má svoj pravý čas a verím v dokonalosť života. U mňa to vyjasnenie skutočne prišlo a hlavne po tom, ako som pustila kotrolu a neustále hodnotenie situácií. Mnohokrát som mala strach, či niečo neprepasiem, ale ako som čoraz viac a viac začala sledovať a vnímať znamenia, či svojej pocity, zalial ma pocit pokoja, pretože viem, že je tu s nami niečo, čo nás presahuje a neustále to s nami komunikuje.

Stačí sa len otvoriť a nežiť len cez rozum, ktorý toho často veľa dokáže aj pokaziť. Je však rovnako dôležitý, ako naše vnútroné vedenie, pretože nám pomáha zostať pevne nohami na zemi 🙂

Ahoj, moje meno je Andy. Som inšpirátorka, holistická poradkyňa, športová trénerka, umelkyňa a blogerka. Táto web stránka slúži na účely informatívneho charakteru. Sú to hlavne moje poznatky a nemusia s tebou rezonovať. To je však v poriadku, pretože každý máme inú životnú cestu a presvedčenia.

Mojim poslaním je pomáhať ľuďom nájsť v živote rovnováhu a upraviť životný štýl tak, aby mohli naplno prejaviť svoj potenciál a zažívať tak vyššiu kvalitu života. Tejto práci sa venujem od roku 2009 a postupne sa neustále vyvíja, pretože učenie sa je nekonečný proces.

Ďakujem že si tu a teším sa na prípadnú spoluprácu 🙂

Share This